Cupa Mondială de rugby 2015. Irlanda s-a calificat în sferturi, după ce a învins Italia, în grupa României

Postat la: 05.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

Sursa foto: lineoutcoach.com

Naționala de rugby a Irlandei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, care are loc în Anglia și Țara Galilor, după ce a învins, duminică, reprezentativa Italiei cu scorul de 16-9 (10-6), pe Stadionul Olimpic din Londra, într-un meci din Grupa D, din care face parte și România, potrivit Agerpres.

Italia a obținut punctul bonus defensiv.

Keith Earls a reușit eseul irlandezilor (19), transformat de Jonathan Sexton (20), care a marcat și trei lovituri de pedeapsă (9, 58, 62).
Tommaso Allan a înscris toate punctele italienilor, din lovituri de pedeapsă (15, 24, 52). La meci au asistat 52.187 spectatori.

Cele două echipe:

Irlanda: Zebo - Bowe, Earls (Fitzgerald, 76), Henshaw, D. Kearney - Sexton, Murray - O'Brien (Henry, 67), Heaslip, O'Mahony - O'Connell, Henderson (Toner, 67) - Ross (White, 58), R. Best (Cronin, 70), McGrath (Healy, 58). Antrenor: Joe Schmidt.

Italia: McLean - Sarto, Campagnaro, Garcia (Benvenuti, 4), Venditti - Allan (Canna, 65), Gori (Palazzani, 76) - Favaro (Ma. Bergamasco, 67), Parisse (Zanni, 65), Minto - Furno, Geldenhuys - Cittadini (Chistolini, 62), Manici (Giazzon, 41), Aguero (Rizzo, 62). Antrenor: Jacques Brunel.

Arbitru: Jérome Garces (Franța).
Cartonaș galben: O'Mahony (72).

Pe primul loc în clasament se află Irlanda, cu 14 puncte (+84), urmată de Franța, 14 p (+72), Italia, 5 p, Canada 1 p, România, 0 p. Toate echipele au câte trei partide, doar ''Stejarii'' au două meciuri.

Ultimele meciuri din grupă vor fi Canada - România (6 octombrie), Italia - România (11 octombrie) și Franța - Irlanda (11 octombrie).