HANDBAL FEMININ

HCM Baia Mare a câștigat meciul cu Krim Ljubljana, primul din Liga Campionilor pentru vicecampioană

Postat la: 17.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

HCM Baia Mare a câștigat meciul cu Krim Ljubljana, primul din Liga Campionilor, pentru vicecampioană

Sursa foto: digisport.ro

HCM Baia Mare a învins echipa slovenă RK Krim Mercator Ljubljana cu scorul de 33-27 (16-15), vineri seara, în deplasare, în primul meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Prima repriză a fost destul de echilibrată, băimărencele nereușind să se desprindă pe tabelă, însă au intrat la pauză cu avans de un gol, 16-15. Diferența a crescut la 19-15 (33). În minutul 40, vicecampioana României conducea cu 24-18. Echipa slovenă a sperat într-un miracol, dar HCM a strâns rândurile și s-a impus cu 33-27.

Au evoluat echipele:

Krim: Mira Marincek, Sergeja Stefanisin - Ana Abina, Manca Juric, Maja Lukovic (1 gol), Vesna Milanovic Litre (3), Tamara Mavsar (12), Neza Avbelj, Mirjeta Bajramoska (4), Aneja Beganovic, Elizabeth Omoregie (2), Nina Zulic (2), Polona Baric (1), Marija Obradovic (2), Ana Zrimsek. Antrenor: Marta Bon.

HCM: Paula Ungureanu - Alexandra Do Nascimento (1), Laura Oltean, Melinda Geiger (5), Ana-Maria Tănăsie, Allison Pineau (9), Gabriella Szucs, Lois Abbingh (9), Valentina Ardean-Elisei (2), Katarina Jezic (2), Elena Gjeorgjievska, Adriana Nechita (2), Patricia Vizitiu (3). Antrenor: Aurelian Roșca.

Au arbitrat islandezii Arnar Sigurjonsson și Svavar Petursson, iar delegat EHF a fost Janka Stasova (Slovacia).

Sâmbătă va avea loc celălalt meci al grupei, Larvik - Rostov. HCM va disputa următorul joc pe 23 octombrie, pe teren propriu, cu Larvik, vicecampioana competiției.