CSM București S-A CALIFICAT în Final Four-ul Ligii Campionilor. Victorie senzațională obținută în fața echipei Rostov Don

Postat la: 09.04.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

Echipa feminnă de handbal CSM București a obținut calificarea în premieră în Final Four-ul Ligii Campionilor. Campioana României a învins, sâmbătă, în deplasare, formația rusă Rostov pe Don, cu scorul de 29-28 (16-11), în manșa a doua a sferturilor de finală.

Jucătoarele pregătite de danezul Kim Rasmussen a le-au administrat rusoaicelor a doua înfrângere din competiție, după cea din turul sferturilor de finală.
Cea mai mare diferență pe tabela de marcaj a fost de șapte goluri în favoarea oaspetelor. Rostov a condus o singură dată, în minutul 5, cu 2-1.
CSM a intrat la pauză cu un avans de cinci goluri, 16-11. În minutul 54, româncele conduceau cu 29-24. Rostob a punctat de patru ori până la final, dar fără rezultat.

Turneul Final Four va avea loc în zilele de 7 și 8 mai, la Budapesta.

Au evoluat echipele:

Rostov: Katrine Lunde, Ana Sedoikina - Elena Slivinskaia (1 gol), Iulia Managarova (5), Maia Petrova, Ana Sen (3), Ana Punko, Vladlena Bobrovnikova (3), Ekaterina Davîdenko, Ksenia Makeeva, Oxana Kiseleva (1), Reghina Șimkute (3), Ekaterina Ilina (8), Alexandra Stepanova, Elena Avdekova, Viktoria Borșcenko (4). Antrenor: Jan Leslie.

CSM București: Mayssa Pessoa, Jelena Grubisic - Isabelle Gullden (6), Iulia Curea (1), Ana Paula Rodrigues Belo (7), Line Jorgensen (1), Cristina Vărzaru (1), Bianca Bazaliu, Aurelia Brădeanu (3), Linnea Torstensson (1), Maria Cristina Nan, Ekaterina Vetkova, Carmen Martin (3), Oana Manea (2), Maria Fisker (4). Antrenor: Kim Rasmussen.