Klaus se visează "gladiatorul NATO"
Postat la: 14.03.2024 | Scris de: ZIUA NEWS
![Klaus se visează](https://www.ziuanews.ro/static/i/imagini-articole/klaus-se-viseaz-gladiatorul-nato--1.jpg)
Într-o lume plină de confuzii și așteptări nerealiste, un zvon a început să circule prin străzile României: Klaus Iohannis, președintele țării, ar fi pe cale să devină noul șef al NATO. Sincer, despre Iohannis nu mai aveam ce să scriu; parcă omul nostru nu mai inspira nici măcar o virgulă, d-apoi un pamflet întreg. Dimineața aceasta, un amic din București îmi trimite un mesaj scurt și la obiect: „E oficial". Curios și ușor amuzat, îl întreb: „Ce e oficial?" Răspunsul lui m-a făcut să-mi fac semnul crucii în grabă - nu de minunile dumnezeiești, ci de emoțiile la compatrioți pe care anunțarea candidaturii le alimentează.
Voi aborda doar două aspecte care mi se par de o importanță capitală în contextul zvonurilor despre ascensiunea lui Klaus Iohannis la rangul de „gladiator al NATO". Prima este obsesia noastră națională pentru titluri - un fetiș cultural ce ne face să confundăm adesea aparențele cu realitatea. A doua este o privire obiectivă asupra atribuțiilor acestui „șef", unde s-ar putea să găsim mai multe surprize decât ne-am aștepta.
Și totuși, ce este această „șefie a NATO" despre care vorbim? Se pare că o proastă informare s-a strecurat printre rândurile poporului nostru - un popor care confundă vânzătoarele de gladiole cu „gladiatoarele" și pe cei care procura florile cu „procurorii", ca și în vestitul banc cu Bula, întrebat ce sunt părinții de meserie (Mama este gladiatoare si tatăl este procuror).
Ne pierdem adesea în labirintul titlurilor grandioase, uitând să mai cercetăm ce se ascunde dincolo de aceste etichete pompoase. Nu este un caz izolat; avem o întreagă colecție de titluri care ne fac genunchii să se îndoaie în venerație.
Să luăm exemplul „mareșalului Curții". La auzul acestui titlu, imaginația noastră zboară către câmpurile de bătălie, unde un mare militar își conduce trupele spre victorie. Însă realitatea? E doar un nene cu un baston de ceremonii, care, la fel de bine, ar putea organiza balul benzinǎreselor din Fierbinți (județul Ialomița).
Și totuși, noi românii avem o slăbiciune pentru aceste denumiri. Ne place să credem că în spatele fiecărui titlu stă o poveste epică, o aventură demnă de cel mai palpitant roman. Dar câteodată, „mareșalul" nu e decât un maestru al protocolului și al aranjamentelor florale pentru evenimente oficiale.
Așadar, când vine vorba despre posibila candidatură a lui Iohannis la șefia NATO, să nu ne lăsăm păcăliți de strălucirea titlului. Să nu uităm că dacă președintele nostru ar ajunge la cârma NATO, nu ar fi primul român care pășește pe covorul roșu al Alianței. Ba mai mult, am avea un fel de tradiție în a ne împodobi cu titluri NATO-istice.
Să ne amintim de Prințul Duda von Hohenzollern-Veringen, cunoscut și sub numele de botez Radu Duda, care a fost „Înalt Reprezentant al Guvernului pentru integrare euroatlantică" și „Membru al Comitetului de Directori ai Asociației Casa NATO" din București. Un titlu ce sună atât de nobil, încât aproape că îți vine să te înclini și să-i săruți inelul. Și apoi avem pe Mircea Geoanǎ, care deține la NATO poziția de adjunct al secretarului general (un fel adjunct al mareșalului Curții). O funcție, care dacă va face tranzitul (politic) de la Bruxelles la Cotroceni, justifică și întrebarea de ce nu ar merge și invers? Doar numai în medicină tranzitul are o direcție definită. De ce să nu devină pasajul NATO - Cotroceni - NATO o nouă tradiție? Doar din 32 de state membre, numai noi avem șefii potriviți. Niște realizări notabile, desigur, dar uneori ne lăudăm cu aceste poziții civile ca și cum am fi noi inventatorii gărzi Elvețiene sau ai Legiunii Străine.
Ne mândrim cu aceste conexiuni sau „pile" la nivel înalt fluturându-le în fața lumii ca pe niște steaguri ale succesului național. Dar haideți să fim sinceri: a avea câteva figuri proeminente în structurile NATO nu echivalează cu a fi stâlpul pe care se sprijină securitatea occidentală.
Să fim serioși, nici „gladiatoarele" din piață nu mai cred în pile. Este trist că cei mai mulți nu-l văd pe KWI al nostru a fi un adecvat șef al Alianței Nord-Atlantice. Trebuie pentru o analiză mai amplă să ne aplecăm asupra atribuțiilor unui șef al NATO și să le comparăm cu îndeletnicirile președintelui nostru. Veți vedea, că experiența sa poate fi privită printr-o lentilă cel puțin favorabilă unei astfel de funcții.
Domnul Iohannis a fost primar în Sibiu, oraș cunoscut pentru evenimentele sale teutone (de la care românii transilvăneni în secolele trecute erau oricum excluși pe regim de apartheid avant la lettre). Acolo unde alții văd doar parade și târguri, noi putem întrezări o pregătire ascunsă pentru luptele crâncene ale NATO. Cine altcineva decât un organizator de râvnite chiolhane de târgoveți petrecăreți ar putea să înțeleagă complexitatea armurilor și strategiilor militare? În fond, ce sunt manevrele Alianței Nord-Atlantice dacă nu niște „chefuri" la scară globală?
Și apoi, să nu uităm de vizitele sale în Africa, unde a fost primit cu mai mult fast decât Vasco da Gama în timpurile sale. Dacă reprezentarea oficială este un criteriu, atunci excursiile africane ale lui Iohannis ne arată clar că este omul potrivit. Nu-i așa că imaginea unui președinte român întâmpinat cu onoruri pe continentul negru ne umple inimile de mândrie și ne convinge că poate face față oricărui summit NATO? În patru state africane oamenii au făcut bășici la mâini de cât l-au aplaudat.
Să ne imaginăm un scenariu aproape real: Președintele nostru cu statură de profesor de fizică și privire de baschetbalist, ajunge să fie încoronat ca „șef" al NATO. Și, într-un gest de revenire triumfală pe scenele internaționale, decide să viziteze statele africane unde deja este vedeta.
Locuitorii acestor paradisuri pământești, care deja l-au primit odată cu ospitalitate desăvârșită, se pregătesc acum pentru o celebrare a revenirii sale mai ceva ca după un ordin dat de OMS în vreme de pandemie. „Vom tăia toate găinile și porcii!" strigă primarul capitalei Praia, din arhipelagul african Cabo Verde, cu un entuziasm molipsitor. Vor scanda „KWI" așa după ureche, crezând că este o aluzie a românilor la fructul Kiwi, cel cu coajă spectaculoasă și țepoasă, plin de conținut acru și gelatinos. Vai de ei, dar mai vai de noi la cine ne închinăm.
Nu putem exclude că un alt subiect fierbinte al momentului de la Berlin să-l fi determinat pe Iohannis să-și anunțe candidatura. Se pare că în Germania, patria eficienței și a ordinii, se discută deja despre readucerea în circuitul de apărare a buncărelor abandonate. Și cum să nu ne gândim că gladiatorul nostru, Klaus, ar putea avea un rol de jucat în această poveste?
Vizualizați-l pe președintele nostru, cu experiența sa de organizator sibian și înfăptuitor de drepturi patrimoniale istorice și nu-l tratați după lipsa sa de empatie. În timp ce oficialii Bundesrepublik-ului se frământă privind modul în care pot transforma buncărele din cluburi techno și ferme de ciuperci înapoi în fortificații militare, Iohannis ar interveni cu o soluție neaoșă:
„Am avut și noi câteva pivnițe ... uitate prin Hermannstadt; iar ... acum sunt toate palate ... retrocedate. Dar începeți mai întâi ... cu o Germanie ... educată," ar spune el scoțând din buzunar pe lângă bilețelul de pe care citește și un plan detaliat al Sibiului medieval. „Aceste buncăre nu sunt ... pentru petreceri ... techno sau pentru Agaricus ... bisporus, ... ghinion! Este timpul să le ... reîntoarcem Alianței ... Primele șase le rezolv ... eu ... prin meditații!" Cu siguranță experiența sa în rezolvarea disputelor imobiliare sibiene îl califică pentru a pregăti NATO de potențiale conflicte viitoare.
De aceea, celor care îi reproșează că pentru o astfel funcție de maestru de ceremonii nu stăpânește nicio limbă, că ar vorbi germană cu accent de bișnițar de televizoare color de după Revoluție și că ar scrie „mi-au" cum face pisica - vorba lui Vadim Tudor - le spun hai bâști!
Doar că după ce s-a însărcinat singur în eprubetă („România m-a însărcinat") mai trebuie să așteptăm nouă luni, ca să vedem ce iese și apoi să-i tăiem moțul.
Radu Golban
-
Strategia SUA în Europa
Unul dintre cele mai importante rezultate ale cursei prezidențiale din SUA poate fi modul în care afectează relația dint ...
-
Schiță de portret al Kamalei Harris
Dacă aș fi obligat să definesc în câteva cuvinte cariera doamnei Kamala Harris, adevăratul președinte al SUA, aș spune s ...
-
Președinția SUA a devenit o miză de tip dinastic. Deep State arbitrează și decide învingătorul!
O să realizez o istorie foarte pe scurt a felului în care s-au desfășurat alegerile în ultimele trei decenii în Statele ...
-
Cum se îmbogățesc toate guvernele din valurile de caniculă și ploi cu grindină
În încercarea mea de a înțelege valurile de caniculă dincolo de explicații alarmiste ale autorităților, explicații care ...
-
Barack Obama și-a urmat cu precizie planul de înlocuire a lui Biden cu un alt interpus al său
În 2008, după anunțul alegerii în funcția de președinte a lui Barack Obama, primul președinte de culoare din istoria SUA ...
-
Schimbarea la față a lui Donald Trump
Se spune, pe bună dreptate, că un creștin căruia i s-a arătat o dată în viață un semn de la Dumnezeu devine mai bun, mai ...
-
-
O abjectă mascaradă
Două sunt întrebările leitmotiv la care românii nu au un răspuns mulțumitor astăzi. Prima și cea mai presantă, mai serio ...
-
Măștile batjocoririi factorului uman
Numărul atacurilor împotriva politicienilor de dreapta a crescut în ultimele luni, spune "Evenimentul zilei", într-un ma ...
-
Putem scăpa de mersul la război: omul modern are dreptul obiecției selective de conștiință
Publicarea Acordului de cooperare în domeniul securității dintre România și Ucraina pe site-ul administrației prezidenți ...
-
Cine joacă cu PSD sau PNL e trădător sau securici! Trei precizări bombă
Care e contextul electoral la prezidențiale? Îi avem pe Ciucă, Ciolacu, Geoană, Lasconi, plus alți câțiva care vor mai a ...
-
„Succes" PSD-PNL. Cele mai scumpe alegeri din istoria României
Anul acesta, țara noastră are cel mai plin an electoral din scurta sa istorie de democrație occidentală: alegeri locale, ...
-
SUA vor să-și schimbe partenerul strategic ce conduce UE
Klaus Iohannis vrea să ajungă la șefia Comisiei Europene. Acesta s-ar fi oferit să candideze în locul Ursulei von der Le ...
-
E foarte grav să ai lideri atât de slabi la granița unui posibil război Rusia-NATO!
După ce Nicolae Ciucă și-a anunțat candidatura la prezidențiale, Marcel Ciolacu l-a atacat și i-a spus că s-a grăbit în ...
-
Englezilor le-au ieșit banii pe nas!
Echipa Angliei cu cea mai mare valoare de transfer a jucătorilor dintre naționalele de la EURO 24, de 1,52 miliarde euro ...
-
Adevăratele concluzii ale summitului NATO: reorientarea americană spre China, extinderea NATO în Asia-Pacific și abandonarea unei Europe slăbite
A mai trecut o săptămână plină de evenimente internaționale importante, inclusiv întâlnirea parlamentară BRICS, întâlnir ...
-
România sub zodia eșecului
Mai nou, până și marea politică a lumii stă uneori sub semnelor astrelor zodiacale. Știința politică și bunul simț ne sp ...
-
Klaus Iohannis, cu spatele la zid
În ultimele zile, în mediul virtual am asistat la luări de poziție extrem de dure împotriva președintelui Klaus Iohannis ...
-
Slavă Domnului că este viu!
Slavă Domnului că Trump este viu! Dar destui am fost cei care am spus că, după ce i s-au furat alegerile din 2020, iar a ...
-
Lupta dintre batic și neuronul mort! Românul analfabet funcțional vs ordinele lui Teodosie
Dacă ați depășit stadiul de psihoză generată de valul de caniculă care, deși încălzirea e globală, e doar deasupra Român ...
-
Sclavii banilor. Cum au omorât fotbalul!
De ce marile echipe ca Germania, Franța, Italia, Anglia au oferit partide mediocre și au avut un parcurs chinuit la CE 2 ...
-
Mirajul cifrelor. Economia noastră a egalat-o pe cea poloneză
O veste foarte bună a venit de la Eurostat zilele trecute: economia noastră a atins același nivel de performanță cu cea ...
-
Hainele cele noi ale împăratului
Nu numai culorile și desenele erau frumoase, dar ei ziceau că hainele făcute din această stofă aveau și o însușire minun ...
-
Fantoma păcii cutreieră neajutorată
Și a început, cu surle și trâmbițe, măreața întălnire NATO de la Washington. Organizată ca orice crăpelniță, șușaneaua m ...
-
Suveraniștii formează un nou grup politic în Parlamentul European: extrema dreaptă germană AfD va fi principala forta de opozitie
Liderul partidului ultranaţionalist şi xenofob ceh Libertate şi Democraţie Directă (SPD), Tomio Okamura, a anunţat marţi ...
-
Mai aveti nervi să citiți?!
Comisia Europeană a decis că tirurile cu mărfuri ucrainene care tranzitează statele membre UE (în special România, Polon ...
-
De ce il va alege Burleanu pe Mutu
Mai sunt și oameni cu bun simț. Unul dintre ei este Răzvan Lucescu, antrenorul echipei PAOK Salonic, cu care tocmai a câ ...
-
Viktor Orbán le-a pus euro-atlantiștilor creierele pe bigudiuri
Când a evadat din lagărul corectitudinii politice, plecând de nebun la Kiev, via Moscova spre Beijing, fără bilet de voi ...
-
Azi se decide soarta tuturor copiilor din România. O povestea șocantă de corupție judiciară și protejare a abuzatorilor
În Oradea, o familie trăiește un coșmar care ar putea schimba pentru totdeauna fața justiției din România. Azi, 09 iulie ...
-
Franța este în haos. Dar Europa?
Ideea trăsnită a lui Emmanuel Macron de a dizolva Parlamentul și de a organiza alegeri anticipate generează prin rezulta ...