George Simion, „persona non grata"
Postat la: 21.02.2024 | Scris de: ZIUA NEWS
![George Simion, „persona non grata](https://www.ziuanews.ro/static/i/imagini-articole/george-simion-persona-non-grata--1.jpg)
Expulzat la data de 1 octombrie 2019 din Republica Moldova, George Simion, președintele AUR, a primit zilele trecute o interdicție pentru încă cinci ani. Valabilă până în 2028. Explicația premierului Dorin Recean este că liderul AUR „face parte din efortul de a destabiliza Republica Moldova". Ce să fie, ce să fie?
În spatele acestei exprimări, să recunoaștem, extrem de ambigue, stă nici mai mult nici mai puțin decât insinuarea că George Simion face front comun cu Vladimir Putin, cu Federația Rusă, în încercarea de a răsturna ordinea de stat din Republica Moldova și de a decupla Chișinăul de la procesul de aderare la Uniunea Europeană. Nu este prezentată nicio dovadă în acest sens. Nici cea mai mică dovadă. Pe de altă parte, dacă un cetățean al României, în speță George Simion, lucrează mână în mână, cum se insinuează, cu serviciile secrete ale Federației Ruse, asta înseamnă că avem infiltrat la un nivel foarte înalt un spion sau cel puțin un agent de influență al lui Vladimir Putin.
În definitiv, George Simion este liderul unui partid parlamentar, al treilea ca importanță în forumul legislativ, AUR are o accelerată creștere în plan electoral și ar putea ajunge, după alegeri, în cea de-a doua poziție din Parlament, ar putea să obțină cele mai multe locuri de europarlamentari și, cine știe, ar putea încheia o alianță postelectorală venind alături de alte forțe politice la guvernare. De aceea, pentru siguranța statului român, ar fi fost vital să se lămurească dacă George Simion a fost sau nu acroșat și este în prezent branșat la și de serviciile secrete ale Federației Ruse. Dar atât Serviciul Român de Informații Externe, cât și Serviciul Român de Informații mențin o tăcere cel puțin ciudată asupra acestui caz. Și asta nu din acest an, când a primit o nouă interdicție de cinci ani de a călca pe pământul Republicii Moldova, ci încă din 2018, când a fost expulzat. Oare de ce?
Tăcerea celor două servicii secrete, precum și absența oricărei preocupări pe această temă a Parchetului General, care are obligația să investigheze orice caz de spionaj sau de trădare, se poate explica prin faptul că, în urma unor investigații, instituțiile de forță ale statului român nu au descoperit până în prezent nicio probă și niciun indiciu temeinic legat de prezumtiva colaborare a lui George Simion cu reprezentanții unei puteri străine, o putere care se manifestă ostil la adresa României.
Serviciile secrete românești, dacă la rândul lor nu sunt și ele subordonate Moscovei, aveau obligația să reacționeze, dar asta numai și numai în ipoteza în care ar fi descoperit probe sau indicii. Să nu uităm faptul că, dintr-o altă perspectivă, George Simion și partidul AUR reprezintă una dintre cele mai periculoase provocări la adresa coaliției de guvernare, fiind cel mai puternic partid de opoziție și, firește, reprezintă o provocare și pentru președintele Klaus Iohannis, nu numai în calitatea sa de șef al Consiliului Suprem de Apărare a Țării, ci și din perspectiva planurilor pe care și le face după ce-și va fi încheiat mandatul.
În consecință sunt multe forțe interesate din afara sferei politice, dar și din sfera politică, de a-l executa pe George Simion în piața publică la momentul oportun, adică chiar acum, înainte de alegeri, și de a decredibiliza astfel pentru mult timp partidul suveranist pe care acesta îl reprezintă. Tăcerea autorităților de la București nu are în aceste condiții decât o singură explicație.
Iar explicația constă pur și simplu în faptul că nu există niciun fel de probe împotriva lui George Simion. Numai atunci când cineva se află într-o asemenea situație, de acuzat fără probe, serviciile secrete mențin tăcerea. Nu este în practica acestora de a se apuca să spele biografii. Și să spună de pildă că Sorin Roșca Stănescu nu este spion. Sau că George Simion nu este agent în toată regula sau doar de influență al Kremlinului.
Odată lămurită această chestiune de principiu, să trecem la nivelul următor al dezbaterii. George Simion este o persoană publică. Prin statutul pe care-l are, este un demnitar al statului român. Și nu orice fel de demnitar. Un demnitar proeminent. Extrem de activ în Parlamentul României și atunci când nu i se mai permite accesul, în incinta Casei Poporului, unde acordă audiențe. Este prezent la cele mai multe evenimente politice și civice care au loc în această țară. Este din ce în ce mai activ în plan internațional.
Chiar dacă este liderul opoziției, el reprezintă, fie și doar din această perspectivă, România. Când un asemenea personaj este declarat „non grata" într-un alt stat, indiferent care ar fi acela, este de datoria autorităților de la București să ceară socoteală și, mai mult decât atât, să-i acorde sprijin și protecție. Dar iată că, de câteva zile, cele mai înalte autorități ale statului român, care ar trebui să fie și cele mai responsabile, tac și se fac că plouă. La ce concluzie putem să ajungem în aceste condiții?
La o singură concluzie. Și anume că există o complicitate, desigur discretă, între autoritățile de la București și autoritățile de la Chișinău. Și unele și altele se fac că plouă și că nu-și mai aduc aminte de uriașele eforturi făcute în trecut de George Simion în calitate de activist civic pentru a ajuta comunitățile din Republica Moldova și în primul rând cele școlare prin uriașe donații de cărți. Eforturile de a impulsiona pe toate planurile procesele de reîntregire.
Nu s-a pus niciodată problema ca George Simion să nu recunoască statalitatea conjuncturală a Republicii Moldova. Atâta doar că a militat și militează pentru unificarea Basarabiei cu patria mamă. La fel cum am făcut și fac și eu și la fel cum procedează mulți români care-și iubesc țara.
E clar că, mișcându-se inerțial, autoritățile de la Chișinău doresc să accelereze procesul de aderare la Uniunea Europeană - și noi dorim același lucru - și consideră că, pentru această etapă, apelurile la reunificare le-ar putea periclita statutul pe care-l dețin la Chișinău. Aceasta este însă doar o formă de egoism. În niciun caz o manifestare de patriotism. Iar această formă de egoism a creat și din direcția Republicii Moldova premisele complicității cu Bucureștiul în a-l demoniza pe George Simion. Dar atenție: de ce le este frică și unora și altora nu vor scăpa!
Sorin Rosca Stanescu
-
Strategia SUA în Europa
Unul dintre cele mai importante rezultate ale cursei prezidențiale din SUA poate fi modul în care afectează relația dint ...
-
Schiță de portret al Kamalei Harris
Dacă aș fi obligat să definesc în câteva cuvinte cariera doamnei Kamala Harris, adevăratul președinte al SUA, aș spune s ...
-
Președinția SUA a devenit o miză de tip dinastic. Deep State arbitrează și decide învingătorul!
O să realizez o istorie foarte pe scurt a felului în care s-au desfășurat alegerile în ultimele trei decenii în Statele ...
-
Cum se îmbogățesc toate guvernele din valurile de caniculă și ploi cu grindină
În încercarea mea de a înțelege valurile de caniculă dincolo de explicații alarmiste ale autorităților, explicații care ...
-
Barack Obama și-a urmat cu precizie planul de înlocuire a lui Biden cu un alt interpus al său
În 2008, după anunțul alegerii în funcția de președinte a lui Barack Obama, primul președinte de culoare din istoria SUA ...
-
Schimbarea la față a lui Donald Trump
Se spune, pe bună dreptate, că un creștin căruia i s-a arătat o dată în viață un semn de la Dumnezeu devine mai bun, mai ...
-
-
O abjectă mascaradă
Două sunt întrebările leitmotiv la care românii nu au un răspuns mulțumitor astăzi. Prima și cea mai presantă, mai serio ...
-
Măștile batjocoririi factorului uman
Numărul atacurilor împotriva politicienilor de dreapta a crescut în ultimele luni, spune "Evenimentul zilei", într-un ma ...
-
Putem scăpa de mersul la război: omul modern are dreptul obiecției selective de conștiință
Publicarea Acordului de cooperare în domeniul securității dintre România și Ucraina pe site-ul administrației prezidenți ...
-
Cine joacă cu PSD sau PNL e trădător sau securici! Trei precizări bombă
Care e contextul electoral la prezidențiale? Îi avem pe Ciucă, Ciolacu, Geoană, Lasconi, plus alți câțiva care vor mai a ...
-
„Succes" PSD-PNL. Cele mai scumpe alegeri din istoria României
Anul acesta, țara noastră are cel mai plin an electoral din scurta sa istorie de democrație occidentală: alegeri locale, ...
-
SUA vor să-și schimbe partenerul strategic ce conduce UE
Klaus Iohannis vrea să ajungă la șefia Comisiei Europene. Acesta s-ar fi oferit să candideze în locul Ursulei von der Le ...
-
E foarte grav să ai lideri atât de slabi la granița unui posibil război Rusia-NATO!
După ce Nicolae Ciucă și-a anunțat candidatura la prezidențiale, Marcel Ciolacu l-a atacat și i-a spus că s-a grăbit în ...
-
Englezilor le-au ieșit banii pe nas!
Echipa Angliei cu cea mai mare valoare de transfer a jucătorilor dintre naționalele de la EURO 24, de 1,52 miliarde euro ...
-
Adevăratele concluzii ale summitului NATO: reorientarea americană spre China, extinderea NATO în Asia-Pacific și abandonarea unei Europe slăbite
A mai trecut o săptămână plină de evenimente internaționale importante, inclusiv întâlnirea parlamentară BRICS, întâlnir ...
-
România sub zodia eșecului
Mai nou, până și marea politică a lumii stă uneori sub semnelor astrelor zodiacale. Știința politică și bunul simț ne sp ...
-
Klaus Iohannis, cu spatele la zid
În ultimele zile, în mediul virtual am asistat la luări de poziție extrem de dure împotriva președintelui Klaus Iohannis ...
-
Slavă Domnului că este viu!
Slavă Domnului că Trump este viu! Dar destui am fost cei care am spus că, după ce i s-au furat alegerile din 2020, iar a ...
-
Lupta dintre batic și neuronul mort! Românul analfabet funcțional vs ordinele lui Teodosie
Dacă ați depășit stadiul de psihoză generată de valul de caniculă care, deși încălzirea e globală, e doar deasupra Român ...
-
Sclavii banilor. Cum au omorât fotbalul!
De ce marile echipe ca Germania, Franța, Italia, Anglia au oferit partide mediocre și au avut un parcurs chinuit la CE 2 ...
-
Mirajul cifrelor. Economia noastră a egalat-o pe cea poloneză
O veste foarte bună a venit de la Eurostat zilele trecute: economia noastră a atins același nivel de performanță cu cea ...
-
Hainele cele noi ale împăratului
Nu numai culorile și desenele erau frumoase, dar ei ziceau că hainele făcute din această stofă aveau și o însușire minun ...
-
Fantoma păcii cutreieră neajutorată
Și a început, cu surle și trâmbițe, măreața întălnire NATO de la Washington. Organizată ca orice crăpelniță, șușaneaua m ...
-
Suveraniștii formează un nou grup politic în Parlamentul European: extrema dreaptă germană AfD va fi principala forta de opozitie
Liderul partidului ultranaţionalist şi xenofob ceh Libertate şi Democraţie Directă (SPD), Tomio Okamura, a anunţat marţi ...
-
Mai aveti nervi să citiți?!
Comisia Europeană a decis că tirurile cu mărfuri ucrainene care tranzitează statele membre UE (în special România, Polon ...
-
De ce il va alege Burleanu pe Mutu
Mai sunt și oameni cu bun simț. Unul dintre ei este Răzvan Lucescu, antrenorul echipei PAOK Salonic, cu care tocmai a câ ...
-
Viktor Orbán le-a pus euro-atlantiștilor creierele pe bigudiuri
Când a evadat din lagărul corectitudinii politice, plecând de nebun la Kiev, via Moscova spre Beijing, fără bilet de voi ...
-
Azi se decide soarta tuturor copiilor din România. O povestea șocantă de corupție judiciară și protejare a abuzatorilor
În Oradea, o familie trăiește un coșmar care ar putea schimba pentru totdeauna fața justiției din România. Azi, 09 iulie ...
-
Franța este în haos. Dar Europa?
Ideea trăsnită a lui Emmanuel Macron de a dizolva Parlamentul și de a organiza alegeri anticipate generează prin rezulta ...