De ce-ar juca Ciolacu pe mâna lui Coldea?! Marcele, ocolește filiera Vizer!
Postat la: 29.03.2024 | Scris de: ZIUA NEWS
![De ce-ar juca Ciolacu pe mâna lui Coldea?! Marcele, ocolește filiera Vizer!](https://www.ziuanews.ro/static/i/imagini-articole/de-ce-ar-juca-ciolacu-pe-m-na-lui-coldea-marcele-ocole-te-filiera-vizer--1.jpg)
Dac-aș fi știut că un simplu anunț despre posibilitatea candidaturii mele la PMB generează atâta emoție și frică la nivelul PSD și PNL, atunci aș fi acceptat mai demult să-mi fie vehiculat numele, deoarece orice încurcătură la nivelul acestei mașinării guvernamentale ce batjocorește România e binevenită și salutară. Cum am sesizat acest lucru și de ce bănuiesc că Ciolacu apelează la Coldea, pe filiera austriacului Marius Vizer, fost prieten al meu și fost român?
Marți seara George Simion a anunțat în emisiunea Ancăi Alexandrescu că mi-a propus să candidez, ca independent susținut de către AUR, la primăria capitalei. E o știre oricum, posibila apariție a lui Cozmin Gușă într-o competiție cu unii ca Nicușor Dan, Piedone, Cîrstoiu, un Gușă susținut ce către AUR, partidul momentului și singurul aflat în ascensiune, ar fi trebuit să atragă atenția presei, dacă scopul ar fi legat de trafic și audiență. De marți și până ieri însă, presa controlată de către Ciolacu și/sau Coldea nici măcar n-a menționat evenimentul, darmite să dezbată noul context al luptei de la București. Puteau să zică măcar c-aș fi un nimeni, sau ceva foarte nociv, sau să mă așeze pe ultimul loc ca șanse, ori ei au preferat să ignore treaba, deși s-a dezbătut din sculare în culcare doar subiectul competiției de la București. Cel mai simpatic a fost amicul Dan Andronic de la EVZ, care miercuri la prânz, ca să-mi tragă o cărămidă în cap și să fie de folos guvernanților de toți banii pe care-i primește, a încropit rapid o dezbatere în emisiunea lui Turcescu, unde a analizat candidatura mea, organizând și un voting online, unde ar fi trebuit să ies umilit și pe ultimul loc. Numai că, surpriză și pentru mine, rezultatul votului a fost următorul: Cîrstoiu 8%, Nicușor Dan 19%, Gușă 32%, Piedone 41%.
Sărmanul Andronic a călcat așadar în străchini în fața șefilor săi, în loc să se remarce, n-a mai anunțat publicului rezultatul votingului și nici n-a publicat vreo știre legată de posibila mea candidatură. Să relatez mai departe, că abia acum devine interesant. Scorul ăsta al meu, într-un sondaj ad-hoc de tip neprofesionist, a fost luat însă în serios în echipa de consultanți ai PSD-PNL, ce s-a simțit presată să ia măsuri preventive de contracarare, dar tot fără ca numele meu și posibila candidatură să fie pomenite. Și-așa l-au identificat ca fiind util pe un dușman notoriu al meu, Marius Vizer, șeful judo-ului mondial, și l-au transformat într-un "Mariusică-fără-frică", l-au pus să presteze ieri împotriva mea, printr-un interviu preluat de către presa controlată azi de către Ciolacu, dar fără să mi se ceară părerea și mie. Citind textul atribuit lui Vizer mi-a fost limpede că interviul i-a fost scris de către alții, el folosește acolo termeni a căror proprietate nu o are. Spre exemplu zice c-aș fi amoral, numai că eu știu că el nu pricepe asta, acum vreo 15 ani, când eu îl etichetasem așa pe Dan Diaconescu, Vizer m-a tot întrebat de ce nu folosesc termenul de imoral, i-am explicat în mod repetat care e diferența, dar tot n-a înțeles. În fine, rostul interviului gândit de consultanții lui Ciolacu era să fiu atacat de către cineva care mă cunoaște bine, dar nu de către cineva din politică, pentru că atunci mi-ar crea un context avantajant prin simpla comparație. Reiau firul relatării ca să ajungem la Coldea și la Putin. Eu am fost prieten cu Vizer timp de peste 20 de ani, mai precis până în momentul în care Coldea l-a acroșat printr-un dosar de corupție alături de finul său, Cristi Borcea. Coldea i-a promis imunitate lui Vizer în schimbul renunțării acestuia la relația cu mine, dar și la pachet cu greutăți pe care Vizer să mi le facă în administrarea Federației de Judo din România, pe care o conduc de 7 ani. Pentru că i-a fost mai dragă libertatea decât onoarea Vizer a acceptat, și de vreo 4 ani prestează orice contra mea. El și Coldea au devenit parteneri de afaceri românești și internaționale, "generalul negru" fiind interesat de relațiile pe care Vizer le are mai ales în Rusia, treabă certificată în ultima vreme prin anchetele de presă ale Iosefinei Pascal și Liviu Alexa, mediatizate în serie la Realitatea Plus și RTV. Lui Coldea îi e ușor să-l administreze pe Vizer deoarece îi știe profilul moral, îi controlează dosarele de corupție, și-n plus cunoaște detalii infamante din trecutul acestuia, precum cel legat de prima arestare a lui Vizer din tinerețe, când a fost reținut pentru că era hoț de buzunare (am aflat acest lucru și eu de la cei doi generali ce i-au spus și lui Coldea, anume Virgil Ardelean și răposatul Dan Gheorghe, unchiul lui Coldea). N-o mai lungesc, se va tot vorbi despre asta în perioada următoare.
Așadar Ciolacu a apelat la Vizer ca să mă intimideze, știind bine că acest lucru înseamnă că accesează o filieră unde Coldea e unul dintre coordonatori. Probabil că pe acest canal a venit și intenția de a-l coopta în PSD pe finul lui Coldea, primarul Aradului pe nume Bibarț, treabă care e-n "stand by" deoarece s-a sesizat presa. Dar să nu uit de Putin, în calitatea sa de fost președinte de onoare al judo-ului mondial, care din această calitate a putut finanța (și bine a făcut!) organizația condusă de către Vizer, relația dintre cei doi fiind prezentată public și dovedită ca fiind una chiar de prietenie. Imediat după începutul războiului din Ucraina, în primăvara lui 2022, fostul român Vizer, cel căruia îi e mai dragă libertatea decât onoarea, l-a dat afară pe Putin din funcția onorifică (și onorantă, în calitatea sa de fost judoka). Vizer s-a lepădat de Putin rapid de frica americanilor ce vânau în acea perioadă orice apropiat al liderului de la Kremlin, iar la pachet l-a și hăituit pe omul lui Putin de la șefia judo-ului european, ce-a demisionat imediat, iar azi este președintele federației rusești de judo. Vă închipuiți așadar ce eforturi de contorsionist face acum Vizer, în perspectiva victoriei lui Putin, pentru a-i reintra în grații liderului rus!
Deci, Marcel Ciolacu, nu mai apela la filiera Vizer, pentru că te căptușești cu Coldea la pachet, fapt ce-ți va dăuna grav (întreabă-l pe Hrebenciuc cum a ajuns la pușcărie!), dar mai ales trebuie să știi că vei coopera cu unul ce zgârie de zor la ușa lui Putin, treabă ce-ți strică socotelile rău în negocierile curente cu americanii!
Cozmin Gușă
-
Strategia SUA în Europa
Unul dintre cele mai importante rezultate ale cursei prezidențiale din SUA poate fi modul în care afectează relația dint ...
-
Schiță de portret al Kamalei Harris
Dacă aș fi obligat să definesc în câteva cuvinte cariera doamnei Kamala Harris, adevăratul președinte al SUA, aș spune s ...
-
Președinția SUA a devenit o miză de tip dinastic. Deep State arbitrează și decide învingătorul!
O să realizez o istorie foarte pe scurt a felului în care s-au desfășurat alegerile în ultimele trei decenii în Statele ...
-
Cum se îmbogățesc toate guvernele din valurile de caniculă și ploi cu grindină
În încercarea mea de a înțelege valurile de caniculă dincolo de explicații alarmiste ale autorităților, explicații care ...
-
Barack Obama și-a urmat cu precizie planul de înlocuire a lui Biden cu un alt interpus al său
În 2008, după anunțul alegerii în funcția de președinte a lui Barack Obama, primul președinte de culoare din istoria SUA ...
-
Schimbarea la față a lui Donald Trump
Se spune, pe bună dreptate, că un creștin căruia i s-a arătat o dată în viață un semn de la Dumnezeu devine mai bun, mai ...
-
-
O abjectă mascaradă
Două sunt întrebările leitmotiv la care românii nu au un răspuns mulțumitor astăzi. Prima și cea mai presantă, mai serio ...
-
Măștile batjocoririi factorului uman
Numărul atacurilor împotriva politicienilor de dreapta a crescut în ultimele luni, spune "Evenimentul zilei", într-un ma ...
-
Putem scăpa de mersul la război: omul modern are dreptul obiecției selective de conștiință
Publicarea Acordului de cooperare în domeniul securității dintre România și Ucraina pe site-ul administrației prezidenți ...
-
Cine joacă cu PSD sau PNL e trădător sau securici! Trei precizări bombă
Care e contextul electoral la prezidențiale? Îi avem pe Ciucă, Ciolacu, Geoană, Lasconi, plus alți câțiva care vor mai a ...
-
„Succes" PSD-PNL. Cele mai scumpe alegeri din istoria României
Anul acesta, țara noastră are cel mai plin an electoral din scurta sa istorie de democrație occidentală: alegeri locale, ...
-
SUA vor să-și schimbe partenerul strategic ce conduce UE
Klaus Iohannis vrea să ajungă la șefia Comisiei Europene. Acesta s-ar fi oferit să candideze în locul Ursulei von der Le ...
-
E foarte grav să ai lideri atât de slabi la granița unui posibil război Rusia-NATO!
După ce Nicolae Ciucă și-a anunțat candidatura la prezidențiale, Marcel Ciolacu l-a atacat și i-a spus că s-a grăbit în ...
-
Englezilor le-au ieșit banii pe nas!
Echipa Angliei cu cea mai mare valoare de transfer a jucătorilor dintre naționalele de la EURO 24, de 1,52 miliarde euro ...
-
Adevăratele concluzii ale summitului NATO: reorientarea americană spre China, extinderea NATO în Asia-Pacific și abandonarea unei Europe slăbite
A mai trecut o săptămână plină de evenimente internaționale importante, inclusiv întâlnirea parlamentară BRICS, întâlnir ...
-
România sub zodia eșecului
Mai nou, până și marea politică a lumii stă uneori sub semnelor astrelor zodiacale. Știința politică și bunul simț ne sp ...
-
Klaus Iohannis, cu spatele la zid
În ultimele zile, în mediul virtual am asistat la luări de poziție extrem de dure împotriva președintelui Klaus Iohannis ...
-
Slavă Domnului că este viu!
Slavă Domnului că Trump este viu! Dar destui am fost cei care am spus că, după ce i s-au furat alegerile din 2020, iar a ...
-
Lupta dintre batic și neuronul mort! Românul analfabet funcțional vs ordinele lui Teodosie
Dacă ați depășit stadiul de psihoză generată de valul de caniculă care, deși încălzirea e globală, e doar deasupra Român ...
-
Sclavii banilor. Cum au omorât fotbalul!
De ce marile echipe ca Germania, Franța, Italia, Anglia au oferit partide mediocre și au avut un parcurs chinuit la CE 2 ...
-
Mirajul cifrelor. Economia noastră a egalat-o pe cea poloneză
O veste foarte bună a venit de la Eurostat zilele trecute: economia noastră a atins același nivel de performanță cu cea ...
-
Hainele cele noi ale împăratului
Nu numai culorile și desenele erau frumoase, dar ei ziceau că hainele făcute din această stofă aveau și o însușire minun ...
-
Fantoma păcii cutreieră neajutorată
Și a început, cu surle și trâmbițe, măreața întălnire NATO de la Washington. Organizată ca orice crăpelniță, șușaneaua m ...
-
Suveraniștii formează un nou grup politic în Parlamentul European: extrema dreaptă germană AfD va fi principala forta de opozitie
Liderul partidului ultranaţionalist şi xenofob ceh Libertate şi Democraţie Directă (SPD), Tomio Okamura, a anunţat marţi ...
-
Mai aveti nervi să citiți?!
Comisia Europeană a decis că tirurile cu mărfuri ucrainene care tranzitează statele membre UE (în special România, Polon ...
-
De ce il va alege Burleanu pe Mutu
Mai sunt și oameni cu bun simț. Unul dintre ei este Răzvan Lucescu, antrenorul echipei PAOK Salonic, cu care tocmai a câ ...
-
Viktor Orbán le-a pus euro-atlantiștilor creierele pe bigudiuri
Când a evadat din lagărul corectitudinii politice, plecând de nebun la Kiev, via Moscova spre Beijing, fără bilet de voi ...
-
Azi se decide soarta tuturor copiilor din România. O povestea șocantă de corupție judiciară și protejare a abuzatorilor
În Oradea, o familie trăiește un coșmar care ar putea schimba pentru totdeauna fața justiției din România. Azi, 09 iulie ...
-
Franța este în haos. Dar Europa?
Ideea trăsnită a lui Emmanuel Macron de a dizolva Parlamentul și de a organiza alegeri anticipate generează prin rezulta ...