Revoluție și pasivitate pe axa Paris-București
Postat la: 17.03.2023 | Scris de: ZIUA NEWS
![Revoluție și pasivitate pe axa Paris-București](https://www.ziuanews.ro/static/i/imagini-articole/revolu-ie-i-pasivitate-pe-axa-paris-bucure-ti-1.jpg)
Exagerând poate, dar nu prea mult, televiziunile de știri din lumea întreagă titrează azi că la Paris a izbucnit revoluția. În cursul nopții și dimineața în zori, întreg centrul capitalei de pe malul Senei pare a fi în flăcări. Lumea e pe străzi. Cu mic, cu mare. La București, e liniște deplină. Deși tema pensiilor este și aici dureroasă, acută și actuală.
În ciuda sutelor de mii de manifestanți care zi de zi au ieșit pe străzi, s-au înfruntat sângeros cu jandarmii, au riscat să fie maltratați și arestați, destul de mulți dintre ei devenind violenți și răspândind anarhia pe străzi, cele două Camere ale Parlamentului francez au mers impasibile mai departe. Mărind pragul vârstei de pensionare de la 62 la 64 de ani. Și totuși lupta continuă. De unde provin sutele de mii de manifestanți? Și de ce România, confruntată și ea cu probleme grave privind regimul pensiilor, mai grave chiar decât în Franța, rămâne aparent impasibilă? De ce aici democrația nu e funcțională?
Să ne înțelegem bine. Atunci când este cazul, sunt partizanul demonstrațiilor pașnice. În niciun caz nu am aprobat vreodată, nu aprob și nu voi aproba violența sau anarhia. Observ însă, cu oarecare umire și cu multă dezamăgire, cât de pasivă este până la urmă populația României în raport cu o realitate care este mai dureroasă pe malul Dâmboviței decât pe malul Senei. Ce ne deosebește?
Desigur că avem o democrație încă în formare, încă destul de anemică în România și o democrație consolidată, îndelung și spectaculos exersată în Franța. O conștiință civică anemică, deseori simulată, într-o parte, o conștiință civică puternic educată în cealaltă parte. Acesta este însă doar fondul general. Prima realitate pe care trebuie să o percepem este că, deși mărul discordiei sociale și politice este regimul de pensii, într-o parte au ieșit să demonstreze practic reprezentanți ai tuturor generațiilor și ai tuturor categoriilor socio-profesionale, în timp ce la noi, în cele câteva firave mișcări de protest, în stradă s-au aflat doar cel mult câteva sute de pensionari. Și am auzit fel de fel de comentarii, făcute chiar de analiști cu experiență, de genul: „Pensionarii sunt oameni în vârstă, se mobilizează și se mișcă greu, nu pot sta prea mult în picioare, le este frig, ș.a.m.d.". Nu am auzit însă comentarii care să se refere la pasivitatea generațiilor tinere. În definitiv, rând pe rând, și oamenii între două vârste și tinerii urmează să beneficieze de regimul de pensii. Pe aceștia nu-i interesează cum este reglementat acest important domeniu? Se pare că nu. Se pare că celelalte categorii de vârstă trăiesc într-un fel de dolce farniente. Dar de ce?
O explicație poate fi faptul că oamenii nu sunt mobilizați de sindicatele de care aparțin. De fapt, o bună parte din populația României nici măcar nu este sindicalizată. Sindicatele de la noi nu sunt puternice. În schimb, sunt extrem de numeroase. Iar liderii lor se bat cap în cap. Nu sunt unite și nu au suficientă autoritate pentru a scoate oameni în stradă. Oare de ce? Și aici există o explicație. Cele mai multe sindicate din România sunt galbene. Adică sunt în cârdășie cu patronatele. Sau cu grupurile nelegitime de interese. Liderii acestora sunt aproape de fiecare dată oameni cu o stare materială inexplicabil de bună. Din acestă persectivă, în Franța lucrurile sunt mult mai bine ținute sub control.
Și pensionarii de ce ar ieși mă rog, cu mic cu mare, la proteste? Cei mai mulți au pensii foarte mici. La limita subzistenței. Sau chiar sub această limită. De ce ar ieși aceștia și s-ar solidariza cu ceilalți? Cu cei care, din perspectiva lor, au pensii nerușinate? De zeci de ori mai mari? Și nejustificate prin anii de muncă și prin cuantumul cotizațiilor? Sau invers: de ce ar ieși cei câțiva mii de pensionari privilegiați să demonstreze pentru ceilalți? Nici în Franța, nici în alte state ale Uniunii Europene nu există decalajele de la noi.
La București vorbim de dimineața până seara și degeaba despre pensia minimă. Așa numita pensie minimă este o variabilă. Ea depinde de costuri. De rata inflației. Și, în general, aceste pensii ajung rareori la nivelul pensiei minime, așa cum e acesta definit de către Guvern. În Europa nu se mai vorbește de mult despre pensia minimă. Se vorbește în schimb despre pensia decentă. Pensia decentă este cea care îi permite unei persoane să își petreacă ultimii ani de viață în bune condiții. Să mănânce sănătos, să se poată relaxa după anii de muncă, suportând în acest scop toate costurile aferente, să se poat trata în bune condiții. În statele Uniunii Europene și în speță în Franța, cetățenii simt că au pentru ce să se lupte. Ei se luptă nu numai pentru anii în care pot beneficia de pensie, dar se luptă mai ales pentru un regim decent de pensionare.
Și închei semnalând încă o deosebire esențială. La noi, extrem de frecvent îi auzim pe politiceni, pe analiști și chiar pe sindicaliști afirmând că bugetul pensiilor este nesustenabil. Că el nu va mai putea fi susținut mult timp de către cei aflați în câmpul muncii. Este fals. Este o gogomănie. În realitate, cei care astăzi beneficiază de pensii și-au plătit cu vârf și îndesat de-a lungul zecilor de ani toate taxele în acest scop. Inclusiv cele necesare pentru susținerea sistemului de sănătate. Că statul nu a știut ce să facă cu acești bani, că guvernele au fost incapabile să-i investească și să-i înmulțească cu cap, este o cu totul altă poveste. Și nu pensionarii sunt de vină. În niciun caz. Mă refer desigur la cazurile cele mai numeroase, unde vorbim despre contributivitate. Nu și la celelalte categorii de pensii denumite de serviciu. Nu și la pensiile nerușinate, mai mari decât salariul. Iată de ce într-o parte societatea este vie, erfervescentă și la nevoie dă în clocot, și iată de ce, în cealaltă parte, societatea e impasibilă. Din păcate, nu ne aflăm în partea bună.
Sorin Rosca Stanescu
-
Strategia SUA în Europa
Unul dintre cele mai importante rezultate ale cursei prezidențiale din SUA poate fi modul în care afectează relația dint ...
-
Schiță de portret al Kamalei Harris
Dacă aș fi obligat să definesc în câteva cuvinte cariera doamnei Kamala Harris, adevăratul președinte al SUA, aș spune s ...
-
Președinția SUA a devenit o miză de tip dinastic. Deep State arbitrează și decide învingătorul!
O să realizez o istorie foarte pe scurt a felului în care s-au desfășurat alegerile în ultimele trei decenii în Statele ...
-
Cum se îmbogățesc toate guvernele din valurile de caniculă și ploi cu grindină
În încercarea mea de a înțelege valurile de caniculă dincolo de explicații alarmiste ale autorităților, explicații care ...
-
Barack Obama și-a urmat cu precizie planul de înlocuire a lui Biden cu un alt interpus al său
În 2008, după anunțul alegerii în funcția de președinte a lui Barack Obama, primul președinte de culoare din istoria SUA ...
-
Schimbarea la față a lui Donald Trump
Se spune, pe bună dreptate, că un creștin căruia i s-a arătat o dată în viață un semn de la Dumnezeu devine mai bun, mai ...
-
-
O abjectă mascaradă
Două sunt întrebările leitmotiv la care românii nu au un răspuns mulțumitor astăzi. Prima și cea mai presantă, mai serio ...
-
Măștile batjocoririi factorului uman
Numărul atacurilor împotriva politicienilor de dreapta a crescut în ultimele luni, spune "Evenimentul zilei", într-un ma ...
-
Putem scăpa de mersul la război: omul modern are dreptul obiecției selective de conștiință
Publicarea Acordului de cooperare în domeniul securității dintre România și Ucraina pe site-ul administrației prezidenți ...
-
Cine joacă cu PSD sau PNL e trădător sau securici! Trei precizări bombă
Care e contextul electoral la prezidențiale? Îi avem pe Ciucă, Ciolacu, Geoană, Lasconi, plus alți câțiva care vor mai a ...
-
„Succes" PSD-PNL. Cele mai scumpe alegeri din istoria României
Anul acesta, țara noastră are cel mai plin an electoral din scurta sa istorie de democrație occidentală: alegeri locale, ...
-
SUA vor să-și schimbe partenerul strategic ce conduce UE
Klaus Iohannis vrea să ajungă la șefia Comisiei Europene. Acesta s-ar fi oferit să candideze în locul Ursulei von der Le ...
-
E foarte grav să ai lideri atât de slabi la granița unui posibil război Rusia-NATO!
După ce Nicolae Ciucă și-a anunțat candidatura la prezidențiale, Marcel Ciolacu l-a atacat și i-a spus că s-a grăbit în ...
-
Englezilor le-au ieșit banii pe nas!
Echipa Angliei cu cea mai mare valoare de transfer a jucătorilor dintre naționalele de la EURO 24, de 1,52 miliarde euro ...
-
Adevăratele concluzii ale summitului NATO: reorientarea americană spre China, extinderea NATO în Asia-Pacific și abandonarea unei Europe slăbite
A mai trecut o săptămână plină de evenimente internaționale importante, inclusiv întâlnirea parlamentară BRICS, întâlnir ...
-
România sub zodia eșecului
Mai nou, până și marea politică a lumii stă uneori sub semnelor astrelor zodiacale. Știința politică și bunul simț ne sp ...
-
Klaus Iohannis, cu spatele la zid
În ultimele zile, în mediul virtual am asistat la luări de poziție extrem de dure împotriva președintelui Klaus Iohannis ...
-
Slavă Domnului că este viu!
Slavă Domnului că Trump este viu! Dar destui am fost cei care am spus că, după ce i s-au furat alegerile din 2020, iar a ...
-
Lupta dintre batic și neuronul mort! Românul analfabet funcțional vs ordinele lui Teodosie
Dacă ați depășit stadiul de psihoză generată de valul de caniculă care, deși încălzirea e globală, e doar deasupra Român ...
-
Sclavii banilor. Cum au omorât fotbalul!
De ce marile echipe ca Germania, Franța, Italia, Anglia au oferit partide mediocre și au avut un parcurs chinuit la CE 2 ...
-
Mirajul cifrelor. Economia noastră a egalat-o pe cea poloneză
O veste foarte bună a venit de la Eurostat zilele trecute: economia noastră a atins același nivel de performanță cu cea ...
-
Hainele cele noi ale împăratului
Nu numai culorile și desenele erau frumoase, dar ei ziceau că hainele făcute din această stofă aveau și o însușire minun ...
-
Fantoma păcii cutreieră neajutorată
Și a început, cu surle și trâmbițe, măreața întălnire NATO de la Washington. Organizată ca orice crăpelniță, șușaneaua m ...
-
Suveraniștii formează un nou grup politic în Parlamentul European: extrema dreaptă germană AfD va fi principala forta de opozitie
Liderul partidului ultranaţionalist şi xenofob ceh Libertate şi Democraţie Directă (SPD), Tomio Okamura, a anunţat marţi ...
-
Mai aveti nervi să citiți?!
Comisia Europeană a decis că tirurile cu mărfuri ucrainene care tranzitează statele membre UE (în special România, Polon ...
-
De ce il va alege Burleanu pe Mutu
Mai sunt și oameni cu bun simț. Unul dintre ei este Răzvan Lucescu, antrenorul echipei PAOK Salonic, cu care tocmai a câ ...
-
Viktor Orbán le-a pus euro-atlantiștilor creierele pe bigudiuri
Când a evadat din lagărul corectitudinii politice, plecând de nebun la Kiev, via Moscova spre Beijing, fără bilet de voi ...
-
Azi se decide soarta tuturor copiilor din România. O povestea șocantă de corupție judiciară și protejare a abuzatorilor
În Oradea, o familie trăiește un coșmar care ar putea schimba pentru totdeauna fața justiției din România. Azi, 09 iulie ...
-
Franța este în haos. Dar Europa?
Ideea trăsnită a lui Emmanuel Macron de a dizolva Parlamentul și de a organiza alegeri anticipate generează prin rezulta ...