WTA Miami. Simona Halep o spulberă pe Venus Williams și se califică în sferturi

Postat la: 26.03.2019 | Scris de: ZIUA NEWS

Simona Halep s-a calificat, luni noaptea, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami după o victorie splendidă cu Venus Williams. A fost un meci controlat de sportiva noastră, care s-a impus în doua seturi, scor 6-3, 6-3, după o oră și 20 de minute. Pentru calificarea în sferturi, Halep va primi 182.000 de dolari şi 215 puncte WTA.

Update. În sferturi, Simona va da peste chinezoaica Qiang Wang, aflată pe locul 18 WTA, care a trecut in optimile de finală de compatrioata Yafan Wang (50 WTA) cu 7-5, 6-4, după o oră și 45 de minute de joc. Simona și Qiang Wang s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA, anul trecut la Indian Wells, când românca s-a impus în două seturi, cu 7-5, 6-1. Partida dintre Simona Halep si Qiang Wang va avea loc miercuri, la o oră ce nu a fost stabilită deocamdată de organizatori.