Uruguay - Portugalia şi Rusia - Spania, primele meciuri din optimile Cupei Mondiale

Postat la: 26.06.2018 | Scris de: ZIUA NEWS

Uruguay - Portugalia şi Rusia - Spania sunt primele meciuri din optimile Cupei Mondiale, stabilite, luni, după încheierea ultimei faze a grupelor A şi B.

Uruguay a încheiat pe primul loc în grupa A şi va întâlni Portugalia, locul doi din grupa B, sâmbătă, la Soci, de la ora 21.00. Spania, ocupanta primului loc din grupa B, va evolua contra Rusiei, locul doi din grupa A, duminică, la Moscova, de la ora 17.00. Reprezentativa Spaniei a remizat cu Maroc, scor 2-2, şi s-a calificat în optimile Cupei Mondiale de pe primul loc din grupa B. Pentru Spania au înscris Isco '19 şi Iago Aspas '90+2, iar pentru Maroc au punctat Boutaib '14 şi En-Nesyri '81.

Au evoluat următoarele echipe:

Spania: De Gea - Carvajal, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba - Thiago (Asensio '74), Busquets, Iniesta - David Silva (Rodrigo '84), Diego Costa (Aspas '74), Isco. Selecţioner: Fernando Hierro

Maroc: Munir - Dirar, Saiss, Da Costa, Hakimi - Belhanda (Fajr '63), El Ahmadi, Boussoufa - N. Amrabat, Boutaïb (En-Nesyri '72), Ziyech (Bouhaddouz '85). Selecţioner: Herve Renard

Meciul a fost arbitrat de Ravşan Irmatov (Uzbekistan).

În celălalt meci al grupei, reprezentativa Portugaliei a remizat, luni, la Saransk, scor 1-1, cu selecţionata Iranului, şi s-a calificat în optimile Cupei Mondiale. Pentru Portugalia a marcat Ricardo Quaresma, în minutul 45, iar pentru Iran a înscris Ansarifard, în minutul 90+3, care a transformat un penalti acordat în urma consultării sistemului VAR. În minutul 53, Cristiano Ronaldo a ratat un penalti acordat după consultarea sistemului VAR.

Portugalia: R.Patricio - Cedric, Pepe, J.Fonte, Guerreiro - Quaresma (Bernardo Silva '70), William, Adrien Silva, Joao Mario (Moutinho '84) - André Silva (Guedes '90+5), C.Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos

Iran: Beiranvand - Rezaeian, Hosseini, Pouraliganji, Hajisafi (Mohammadi '56) - Ebrahimi, Ezatolahi (Ansarifard '76) - Jahanbaksh (Ghoddos '70), Amiri, Taremi - Azmoun. Selecţioner: Carlos Quieroz

Meciul a fost arbitrat de Enrique Caceres (Paraguay).

În clasamentul grupei B, Spania a încheiat pe primul loc, cu 5 puncte, urmată de Portugalia, tot cu cinci puncte, de Iran, cu 4 puncte şi de Maroc, cu un punct.