Meci nebun in Liga 1: 9 goluri marcate la ultimul joc din cariera arbitrului Alexandru Tudor

Postat la: 15.12.2018 | Scris de: ZIUA NEWS

Concordia Chiajna si Poli Iasi au facut spectacol la ultimul meci din cariera arbitrului Alexandru Tudor, care a adunat 381 de jocuri oficializate in Liga 1 - record absolut.

3-6 a fost scorul intalnirii jucate vineri seara in cadrul etapei a 20-a a Ligii 1.

Pentru gazde au marcat Marc (min.21 si 64) si Albu (min.67).

De partea cealalta, reusitele oaspetilor au purtat semnatura lui Andrei Cristea (min.4 si 57), Sanoh (min.8 si 55), Flores (min.48) si Platini (min.90+1).

In urma acestui succes, Poli Iasi a ajuns la 27 de puncte si ocupa locul 8 in clasamentul Ligii 1, in timp ce ilfovenii raman pe penultimul loc al ierarhiei, cu 17 puncte.

LIVE TEXT

Gata! S-a terminat 3-6!
90+3' Sut bun al lui Andrei Cristea, dar fara rezultat.
90+2' Gooool! Platini extinde avantajul pentru Poli Iasi la 3-6!
90+1' Repriza a doua este prelungita cu 3 minute aditionale.
90+1' Cosmin Frasinescu (Poli Iasi) a fost avertizat de catre arbitrul Alexandru Dan Tudor cu primul cartonas galben.
90' Marius Chelaru (Poli Iasi) ia cartonas galben. Trebuie sa fie atent de-acum inainte, poate fi trimis mai devreme la vestiare!
87' Poli Iasi face o schimbare: Madalin Mihaescu in locul lui Dylan Flores.
86' Gabriel Matei este in ofsaid.
85' Simon Mazarache (Concordia Chiajna) se afla in ofsaid.
81' Arbitrul Alexandru Dan Tudor a acordat o lovitura de la colt pentru Poli Iasi. Executa Platini.
80' Nicolas Gorobsov (Concordia Chiajna) prinde un sut, dar rateaza tinta.
78' Octavian Deaconu (Concordia Chiajna) executa un corner.
77' Simon Mazarache (Concordia Chiajna) se inalta pentru lovitura de cap, dar nu reuseste sa puncteze.
76' Schimbare la oaspeti: Moussa Sanoh e inlocuit de Alexandru Florian Zaharia.
73' Dylan Flores (Poli Iasi) a fost avertizat cu galben.
73' Cartonas galben pentru Simon Mazarache.
71' Marius Chelaru ii ia locul lui Patrick-Mihai Petre.
68' Concordia Chiajna este in atac dar Poli Iasi reuseste sa se apere.
67' Un assist frumos al lui Octavian Deaconu.
67' Gooool! Cristian Alexandru Albu (Concordia Chiajna) inscrie cu capul si reduce din diferenta. Scorul este acum 3-5!
67' Concordia Chiajna are un corner, Octavian Deaconuse pregateste sa il execute.
65' Dorinel Munteanu (Concordia Chiajna) face schimbare: Adrian Ropotan il inlocuieste pe Marian Cristescu.
64' Goooool! Diferenta se micsoreaza, Andrei Marc face 2-5!
64' Lovitura de colt pentru Concordia Chiajna.
64' Faza importanta, dar Poli Iasi indeparteaza pericolul dupa sutul lui Nicolas Gorobsov (Concordia Chiajna).
62' Nicolas Gorobsov (Concordia Chiajna) incaseaza un galben de la arbitrul Alexandru Dan Tudor.
62' Dorinel Munteanu il introduce pe Simon Mazarache in locul lui Batin Paul.
62' Trage Platini dar balonul trece pe langa poarta.
61' Alexandru Dan Tudor acorda corner pentru Poli Iasi.
61' Cioinac Ionut Adrian (Poli Iasi) suteaza spre poarta, dar mingea este respinsa de o aparare atenta.
61' Patrick-Mihai Petre (Poli Iasi) bate un corner.
60' Marian Cristescu de la Concordia Chiajna castiga un duel aerian, insa mingea trimisa de el cu capul, nu-si atinge tinta.
60' Lovitura de colt pentru Concordia Chiajna.
59' Andrei Cristea e semnalizat in ofsaid de catre Alexandru Dan Tudor.
57' Gol! Poli Iasi face 1-5!
55' Frumoasa pasa lui Andrei Cristea la gol!
55' Gooool! Scorul este 1-4, gratie lui Moussa Sanohcare inscrie pentru Poli Iasi!
55' Andrei Marc (Concordia Chiajna) castiga un duel aerian, dar trimite cu capul mult peste.
54' Arbitrul Alexandru Dan Tudor a acordat o lovitura de la colt pentru Concordia Chiajna. Executa Octavian Deaconu.
54' Nicolas Gorobsov (Concordia Chiajna) executa un corner.
53' Andrei Prepelita de la Concordia Chiajna reuseste un sut, care este blocat insa de apararea din Poli Iasi.
50' Cristian Alexandru Albu il inlocuieste pe Mihai Leca la Concordia Chiajna.
50' Concordia Chiajna are un corner, Octavian Deaconuse pregateste sa il execute.
48' Ce pasa de gol a dat Platini!
48' Goooool! Dylan Flores inscrie, avantaj pentru oaspeti! Scorul este acum 1-3.
46' A inceput repriza a doua, Poli Iasi a avut lovitura de start.
Final de prima repriza.
43' Sutul lui Moussa Sanoh nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Stadionul Concordia.
43' Dylan Flores trimite balonul pe poarta, dar fara rezultat.
42' Poli Iasi preseaza si Andrei Cristea prinde un sut, blocat totusi de apararea adversa.
40' Osfaid la Petre Daniel Ivanovici.
39' Alexandru Dan Tudor acorda corner pentru Poli Iasi.
39' Platini (Poli Iasi) executa un corner.
38' Andrei Cristea (Poli Iasi) e aproape de gol, cu o lovitura de cap, dar balonul e respins de apararea adversa.
38' Lovitura de colt pentru Poli Iasi.
36' Batin Paul(Concordia Chiajna) trimite o minge cu capul, dar rateaza.
34' Marian Cristescu de la Concordia Chiajna este surprins in ofsaid.
33' Octavian Deaconu trage pe poarta dar nu reuseste sa inscrie pentru Concordia Chiajna.
30' Andrei Cristea de la Poli Iasi este fluierat in pozitie de ofsaid.
22' Arbitrul Alexandru Dan Tudor a acordat o lovitura de la colt pentru Poli Iasi. Executa Andrei Cristea.
21' Assistul ii apartine lui Octavian Deaconu!
21' Gooool! Andrei Marc (Concordia Chiajna) inscrie cu capul si reduce din diferenta: 1-2!
18' Gallego (Poli Iasi) suteaza, dar lovitura e blocata de un aparator.
18' Moussa Sanoh incearca un sut, dar cei de la Concordia Chiajna reusesc sa respinga.
17' Patrick-Mihai Petre trimite cu capul, dar nu nimereste poarta.
16' Alexandru Dan Tudor acorda corner pentru Poli Iasi.
9' Mihai Leca de la gazde este oprit pentru ofsaid.
8' Excelent assist a lui Cosmin Frasinescu!
8' Gol! Poli Iasi mareste avantajul, 0-2!
8' Poli Iasi are un corner, Andrei Cristease pregateste sa il execute.
7' Andrei Cristea (Poli Iasi) bate un corner.
4' Dylan Flores a pasat decisiv la gol.
4' Gol! Poli Iasi conduce, 0-1!
3' Andrei Cristea (Poli Iasi) este surprins in ofsaid.
1' Start! Concordia Chiajna au prima lovitura.

Poli Iasi are o sansa uriasa de a se apropia de locurile de play-off. Venita dupa doua victorii consecutive, 2-1 la Botosani si 1-0 în Copou cu Dunarea Calarasi, echipa lui Flavius Stoican mai are de jucat în acest an cu ultimele clasate: Concordia Chiajna (în deplasare) si FC Voluntari (acasa).

Daca vor sti sa gestioneze cele doua meciuri în care întâlnesc adversari abordabili, iesenii pot ierna cu 30 de puncte si ar pastra sanse de calificare în play-off-ul Ligii I.

Primul hop va fi la Chiajna, astazi, în meciul inaugural al rundei a 20-a, în care iesenii spera sa obtina cele trei puncte si sa confirme perioada buna pe care o traverseaza. "Venim dupa trei partide în care am obtinut doua victorii si un egal, atmosfera este foarte buna în vestiar. Vreau sa fim realisti ca avem mult de munca în continuare. Nu am reusit decât sa ne ridicam moralul si sa avem o stare de spirit foarte buna. Trebuie sa mergem la Chiajna sa obtinem un rezultat bun", a declarat antrenorul Flavius Stoican în cadrul unei conferinte de presa.

Tehnicianul Politehnicii nu va conta în acest meci pe Rus, Pantîru (suspedati) si Narcis Badic (în recuperare dupa o operatie la genunchi), în timp ce Ovidiu Mihalache este incert, având sanse foarte mici sa joace.
"Mihalache a jucat cu dureri la genunchi la ultima partida. A facut o injectie înainte de meciul cu Dunarea Calarasi, dar durerile au persistat si el a devenit incert pentru partida de la Chiajna. În plus, Rus si Pantîru sunt suspendati, iar Narcis Badic va sta si el din motive medicale. Chiar si asa, încercam sa scoatem maximum din acest meci. Gândul nostru este doar la victorie", a punctat Stoican.

Optimist este si portarul moldovean Denis Rusu, unul dintre jucatorii care au dat siguranta echipei prin interventiile sale în ultimele partide. "Ne asteapta un meci foarte greu la Chiajna. În primul rând, vom juca pe un teren sintetic si va fi greu sa ne acomodam. Chiar daca va fi un teren bun, este o diferenta între un teren cu iarba naturala si unul sintetic. Chiajna este o echipa bine organizata, care se apara bine, si va fi greu sa îi desfacem, dar Mister stie ce are de facut, stie ce sa ne ceara în acest meci si speram sa plecam de acolo cu trei puncte", a spus Denis Rusu.

În cazul în care Mihalache nu va fi apt de joc, Flavius Stoican fie îl va titulariza pe Mihaescu în centrul defensivei, alaturi de Frasinescu, fie îl va coborî pe Ionut Cioinac, stoper.

Meciul Concordia Chiajna - Poli Iasi, primul din etapa a 20-a a Ligii 1 Betano, se va disputa vineri, 14 decembrie, de la ora 20:00.
Echipa probabila a Politehnicii Iasi: Rusu - Gallego, Cioinac, Frasinescu, Sin - Qaka - Sanoh, Platini, Flores, Patrick Petre - Andrei Cristea.