Cupa Mondiala 2018: Rusia invinge Egiptul si e cu un pas si jumatate in optimi

Postat la: 20.06.2018 | Scris de: ZIUA NEWS

Rusia a castigat meciul cu Egipt si e in proportie de 99% calificata in optimile de finala ale Cupei Mondiale din 2018. 3-1 a fost scorul intalnirii dintre Rusia si Egipt, disputata marti seara la Saint Petersburg, in cadrul etapei a doua din Grupa A.

Dupa o prima repriza modesta, lipsita de ocazii importante, gazdele s-au dezlantuit in partea secunda si au marcat 3 goluri intr-un interval de 17 minute si nici macar revenirea lui Salah nu a impiedicat succesul rusilor. Deschiderea scorului s-a produs in minutul 47, cand Fathi si-a trimis stupid mingea in propria poarta, dupa un sut de la distanta ratat al lui Zobnin. In minutul 59, Denis Cheryshev a primit o pasa excelenta de la Fernandes si a marcat cu un sut din 8 metri.

A fost cea de-a treia reusita in doua partide pentru Cheryshev si mijlocasul rus il egaleaza pe Cristiano Ronaldo in fruntea clasamentului golgheterilor. Peste alte trei minute, varful Dzyuba si-a trecut si el numele pe tabela de marcaj, cu un sut plasat din interiorul careului.

Unica reusita a oaspetilor i-a apartinut lui Mohamed Salah, aflat la primul meci jucat dupa accidentarea suferita in finala Ligii Campionilor. Starul lui Liverpool a punctat in minutul 73 dintr-o lovitura de la 11 metri. Cu 6 puncte si un golaveraj de 8-1 dupa doua meciuri disputate la acest turneu final, Rusia e deja cu gandul la meciul din optimi. De partea cealalta, Egiptul mai poate obtine calificarea in faza urmatoare doar printr-o adevarata minune.

LIVE TEXT

Fluier final! Meciul se termina 3-1!

90+4' Egipt este in atac dar Rusia reuseste sa se apere.

90+1' Arbitrul de rezerva arata 4 minute de prelungire.

90' Amr Warda (Egipt) prinde un sut, dar rateaza tinta.

90' Mohamed Salah (Egipt) trimite pe langa poarta.

89' Enrique Caceres acorda corner pentru Rusia.

86' Schimbare la gazde, Fedor Kudryashov il inlocuieste pe Yury Zhirkov.

84' Fedor Smolov, de la gazde, vede cartonasul galben.

82' Schimbare la oaspeti: Marwan Mohsen e inlocuit de Mahmoud Kahraba.

79' Iese Artem Dzyuba, intra Fedor Smolov.

75' Sergey Ignashevich trimite cu capul insa Egipt reuseste sa respinga.

74' Daler Kuzyaev il inlocuieste pe Denis Cheryshev la Rusia.

73' Gooool! Mohamed Salah marcheaza pentru Egipt de la 11 metri!

73' Este penalty pentru Egipt!

70' Egipt ataca prin Abdallah Said. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.

68' Schimbare la Egipt, intra Ramadan Sobhi in locul lui Trezeguet.

67' Trezeguet (Egipt) prinde un sut, dar rateaza tinta.

64' Amr Warda intra in locul lui Mohamed Elneny.

63' Ali Gabr(Egipt) trimite o minge cu capul, dar rateaza.

62' Gol! Rusia face 3-0!

59' Un assist frumos al lui Mario Fernandes.

59' Gooool! Frumoasa finalizare a lui Denis Cheryshev! Rusia in avantaj, 2-0!

57' Cartonas galben pentru Trezeguet.

56' Lovitura de colt pentru Egipt.

56' Incursiunea lui Mohamed Salah este respinsa de defensiva celor de la Rusia.

55' Alexander Samedov (Rusia) executa un corner.

54' Arbitrul Enrique Caceres a acordat o lovitura de la colt pentru Rusia. Executa Alexander Samedov.

47' Autogol! Ahmed Fathi greseste si este 1-0!

46' Aplauze pe Stadionul Sankt Petersburg, a inceput partea secunda.

Gata prima repriza!

43' Denis Cheryshev (Rusia) bate un corner.

42' Egipt preseaza in atac, insa sutul lui Mohamed Salah nu gaseste poarta.

41' Artem Dzyuba (Rusia) castiga un duel aerian, dar trimite cu capul mult peste.

41' Enrique Caceres acorda corner pentru Rusia.

39' Denis Cheryshev de la Egipt are spatiu de sut, dar mingea este blocata de defensiva adversa.

39' Marwan Mohsen de la Egipt e aproape de gol cu o lovitura de cap, dar balonul este blocat.

35' Lovitura de cap a lui Marwan Mohsen nu prinde cadrul portii pentru Egipt.

34' Cap Marwan Mohsen, insa balonul nu nimereste poarta.

34' Arbitrul Enrique Caceres a acordat o lovitura de la colt pentru Egipt. Executa Abdallah Said.

25' Marwan Mohsen (Egipt) suteaza spre poarta, dar mingea este respinsa de o aparare atenta. 25' Trezeguet (Egipt) incearca o lansare, dar balonul e blocat de un aparator.

24' Incearca Yuri Gazinskiy dar nu nimereste poarta.

19' Denis Cheryshev (Rusia) suteaza, dar rateaza tinta.

16' Trezeguet de la Egipt gaseste un culoar si suteaza, dar mingea ocoleste poarta.

15' Abdallah Said (Egipt) executa un corner.

15' Lovitura de colt pentru Egipt.

13' Egipt respinge lovitura lui Denis Cheryshev.

8' Rusia are un corner, Alexander Samedovse pregateste sa il execute.

6' Rusia avanseaza in atac si Aleksandr Golovin reuseste sa traga, dar sutul sau rateaza tinta.

6' Rusia ataca si Sergey Ignashevich loveste mingea cu capul. Egipt se apara atent si respinge.

6' Alexander Samedov (Rusia) bate un corner.