Trei și toate trei!: Simona Halep, Irina Begu și Sorana Cîrstea, miercuri, în optimile turneului de la Madrid

Postat la: 10.05.2017 | Scris de: ZIUA NEWS

Irina Begu, calificată marți în optimile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari, a trecut de suedeza Johanna Larsson cu 4-6, 7-6 (5), 6-3. Begu (26 ani, 36 WTA) a dispus de Larsson (28 ani, 57 WTA), venită din calificări, după două ore și 25 de minute.

Simona Halep, deținătoarea titlului, s-a calificat cu mari emoții în optimile de finală ale turneului WTA de la Madrid, marți, după ce a trecut de italianca Roberta Vinci, 6-3, 2-6, 7-6 (2). Halep (25 ani, 8 WTA) a obținut victoria în fața italiencei (34 ani, 34 WTA) după o oră și 55 de minute, grație unei reveniri remarcabile în setul decisiv.

Românca și-a asigurat un cec de 68.010 euro și 120 puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Samantha Stosur, pe care Halep a învins-o la sfârșitul lunii martie, în optimi la Miami, cu 4-6, 7-5, 6-2. Halep o conduce pe Stosur (33 ani, 26 WTA) cu 5-4 la general. Stosur a trecut marți în turul doi la Madrid de Mariana Duque-Marino (Columbia), cu 6-3, 7-5.

Sorana Cîrstea e a învins-o marți pe tânăra jucătoare americană Catherine Bellis, cu 6-3, 6-2. Cîrstea (27 ani, 83 WTA), beneficiara unui wild card, s-a impus fără probleme, în doar 61 de minute, în fața unei adversare de 18 ani, care ocupă locul 55 în ierarhia mondială.

Citiți și Halep a făcut un meci fabulos cu Vinci. Remontada! A revenit de la 2-5 în decisiv. Calificări Sorana Cîrstea și Irina Begu. Nebunie și la dublu: Begu și Halep au învins. Un set l-au întors de la 1-5!