Surpriza sezonului in Liga Campionilor: FC Barcelona a fost eliminată de AS Roma

Postat la: 11.04.2018 | Scris de: ZIUA NEWS

AS Roma s-a calificat surprinzător în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, după ce a învins-o pe FC Barcelona cu scorul de 3-0, pe Stadio Olimpico, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Roma a reuşit să întoarcă rezultatul din tur, când Barca a câştigat cu 4-1 pe Camp Nou, două dintre golurile gazdelor fiind atunci autogoluri. În stagiunea precedentă, Barcelona reuşea o revenire şi mai spectaculoasă, învingând-o pe PSG cu 6-1, după ce parizienii câştigaseră în tur cu 4-0.

Pe Stadio Olimpico, giallorossi a deschis rapid scorul prin Edin Dzeko (6), iar Daniele De Rossi a majorat diferenţa după pauză (58 - penalty), după un fault comis asupra lui Dzeko, pentru ca golul victoriei să fie reuşit de Kostas Manolas (82), cu capul, în urma unui corner executat de turcul Cengiz Under.

Barca pierduse doar un singur meci din precedentele 48 jucate. Pe 11 aprilie 2017, Barcelona pierdea cu 0-3 la Torino, în faţa lui Juventus. Catalanii sunt eliminaţi pentru al treilea sezon în sferturile de finală ale Champions League. AS Roma este în premieră în semifinalele celei mai importante competiţii europene intercluburi pentru prima oară din 1984, când juca finala CCE.

AS Roma nu a primit gol pe teren propriu în acest sezon în Liga Campionilor.

Pe Stadio Olimpico au evoluat echipele:

AS Roma: Alisson - Manolas, Fazio, Juan Jesus - Florenzi, De Rossi (căpitan), Kolarov - Nainggolan (El Shaarawy, 77), Strootman - Dzeko, Schick (Under, 73). Antrenor: Eusebio Di Francesco.
FC Barcelona: Ter Stegen - Semedo (Dembélé 85), Piqué, Umtiti, Jordi Alba - Sergi Roberto, Busquets (Paco Alcacer, 85), Rakitic, Iniesta (căpitan; André Gomes, 81) - Luis Suarez, Messi. Antrenor: Ernesto Valverde.

Arbitru: Clement Turpin (Franţa).