Simona Halep o întâlneşte pe Catherine Bellis, vineri, în jurul orei 16:00, în sferturile turneului de la Doha

Postat la: 16.02.2018 | Scris de: ZIUA NEWS

Simona Halep, numărul 2 mondial, o va întâlni, vineri, în jurul orei 16:00, pe jucătoarea americană venită din calificări, Catherine Bellis, locul 48 WTA, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Doha.

Meciul dintre fostul lider mondial şi sportiva americană va fi al doilea de pe arena centrală şi va începe la finalul partidei dintre jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 7 WTA, şi Garbine Muguruza din Spania, numărul 4 mondial, programată de la 14:30.

Va fi prima întâlnire dintre Halep (26 de ani) şi Catherine Bellis, în vârstă de 18 ani. Viitoarea adversară a Simonei Halep a obţinut, joi, prima victorie a carierei în faţa unei jucătoare de top 10, scor 7-6 (4), 6-3, în faţa cehoaicei Petra Kvitova, locul 5 WTA.

La rândul ei, Simona Halep s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Doha, după ce a învins-o pe jucătoarea letonă Anastasija Sevastova, locul 15 WTA, cu scorul de 6-4, 6-3.