SCM Craiova încheie perfect anul 2017 pentru echipele de club din România! Gruparea din Bănie s-a calificat în grupele Cupei EHF

Postat la: 20.11.2017 | Scris de: ZIUA NEWS

SCM Craiova o însoţeşte pe HC Zalău în grupele Cupei EHF, după ce a eliminat Debrecen în dublă manşă. Echipa pregătită de Bogdan Burcea a pierdut partida retur din Ungaria cu 26-24, dar rezultatul a fost suficient pentru o calificare istorică. În tur, formaţia din Bănie a câştigat cu 24-19, astfel că a avansat în faza următoare cu scorul general de 48-45.

SCM Craiova şi HC Zalău îşi vor afla adversarele marţi, la tragerea la sorţi de la Viena. Ungaria, ţara cu una dintre cele mai puternice întreceri interne din Europa, a avut patru echipe în turul 3 preliminar al Cupei EHF, dar nu a calificat niciuna în faza grupelor. După partida tur, SCM Craiova a avut motive de satisfacţie pentru că a luat un avans destul de bun în economia dublei manşe cu Debrecen, dar în acelaşi timp a avut şi câteva regrete pentru că nu a câştigat mai clar, având la un moment dat un avantaj de 8 goluri. Şansa scăpată pe finalul partidei respective a mobilizat însă la maximum echipa din Bănie, care a ştiut de la bun început că trebuie să joace foarte bine returul pentru a se califica. În general, în Ungaria se câştigă greu, indiferent de numele echipei.

Craiova a plecat la Debrecen cu tot lotul, dar marele avantaj a fost faptul că a avut-o pe Cristina Zamfir-Florianu într-o bună dispoziţie de joc. De la bun început, Bogdan Burcea a ştiu că echipa lui trebuie să înscrie cel puţin 20 de goluri, astfel încât la un eventual scor egal la "general" să fie avantajată de numărul mai mare de goluri înscrise în deplasare. Dar SCM Craiova a pregătit şi partida retur la victorie, a schimbat doar puţin ritmul de joc, într-unul ceva mai alert.

Reprezentanta României a avut emoţii doar în primele minute, când Debrecen s-a desprins la 5-2. Purtată în spate de interul Cristina Zamfir-Florianu, MVP-ul partidei, SCM Craiova a echilibrat rapid partida, iar la pauză a intrat chiar în avantaj, 14-13. După pauză, jocul a rămas echilibrat, iar minutele s-au scurs doar în favoarea oltencelor. Pe măsură ce Debrecen şi-a arătat neputinţa şi atmosfera vulcanică din tribună a mai fost potolită. Cele două echipe au mers cap la cap până spre final, când Debrecen s-a desprins la 2 goluri. Lucrurile erau însă deja clare, Craiova calificată în grupele Cupei EHF. Handbalul românesc a avut procentaj sută la sută în turul 3 preliminar la Cupei EHF, două echipe, ambele calificate, astfel că este de aşteptat ca Liga Naţională să-şi întărească poziţia ca punctaj în Top 5 în următorii ani, ajutată, bineînţeles, şi de performanţele CSM Bucureşti în Liga Campionilor.

Debrecen - SCM Craiova 26-24 (13-14)

Horvat-Pasztor, Lajtos - portari; Varsanyi 4, Csaki 3, Harsfalvi 3, Punko 4, Tovizi, Vantara Kelemen 3, Hajduch, Sirian, Zamfirescu 2, Grigel 5, Palsdottir 2, Szabo, Borges, Roman

Dumanska, Stanciu, Lung - portari; Rădoi, Trifunovic, Şelaru 3, Pricopi 3, Ţicu 1, Popescu, Nikolic 5, Ardean, Tudor 1, Stoican, Klikovac 2, Vizitiu 1, Florianu 9