FCSB, senzațională în Cehia! Elevii lui Dică au umilit Viktoria Plzen, scor 4-1

Postat la: 03.08.2017 | Scris de: ZIUA NEWS

Una caldă și alta rece pentru echipele românești în UCL. Dacă Viitorul a fost umilită de APOEL, scor 0-4, FCSB s-a răzbunat pe Viktoria Plzen și a spulberat-o cu 4-1, în returul din Cehia!

Bucureștenii au jucat senzațional și au avut doar câteva minute emoții, atunci când Plzen a reușit să restabilească egalitatea pe tabelă prin Krmencik ('64). FSCB a deschis scorul prin Bălașa, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri ('27). Golul doi al românilor a fost reușit de Teixeira, cu un șut puternic din centrul careului ('71), după care a venit rândul lui Tănase să finalizeze elegant din 10 metri ('76). Alibec a închis tabela cu o execuție simplă, din penalty ('79). Mai mult, Krmencik a fost eliminat în minutul 89, după ce l-a lovit cu cotul în plină figură pe Momcilovic. FCSB accede astfel în play-off-ul UCL și e deja, în cel mai rău caz, calificată în grupele Europa League.