Elizabeta Samara A CÂȘTIGAT medalia de aur la Campionatul European de tenis de masă

Postat la: 04.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

Elizabeta Samara  A CÂȘTIGAT medalia de aur la Campionatul European de tenis de masă

UPDATE: Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câștigat medalia de aur în proba de simplu, după ce a învins-o duminică în finală pe olandeza Jie Li cu scorul de 4-3 (11-6, 9-11, 3-11, 11-7, 12-14, 11-4, 11-4), la Campionatele Europene de tenis de masă de la Ekaterinburg (Rusia).

Samara a adus României primul aur continental după o pauză de 12 ani de la precedentul succes al Otiliei Bădescu.

În finală, Eliza a câștigat primul set și a fost condusă apoi cu 2-1 și 3-2 la seturi. În ultimele 2 seturi însă, românca și-a dovedit superioritate și s-a impus clar cu un dublu 11-4, obținând medalia de aur.

///

Elizabeta Samara (26 de ani) s-a calificat în finala probei de simplu de la Campionatul European de tenis de masă de la Ekaterinburg (Rusia). Românca a acces în ultima fază a competiției, cu 4-1 (12-10, 6-11, 14-12, 11-6, 11-4) în fața rusoaicei Polina Mihailova.

Finala este programată duminică, de la ora 16:00, iar Samara o va întâlni pe olandeza Jie Li, care a trecut în penultimul act de portugheza Yu Fu, cu 4-1 (11-9, 6-11, 11-8, 11-8, 11-6).

La Ekaterinburg, Elizabeta Samara a mai cucerit o medalie, cea de argint, alături de echipa României.