Dinamo trece pe primul loc, după 3-0 cu CFR Cluj

Postat la: 07.05.2017 | Scris de: ZIUA NEWS

Dinamo Bucureşti a urcat pe primul loc în clasamentul Ligii I de fotbal, sâmbătă seara, după ce a învins-o în deplasare pe CFR Cluj cu scorul de 3-0 (0-0), într-un meci din etapa a 9-a a fazei play-off.

Dinamo, care luptă cu şanse bune pentru titlu, cu o etapă rămasă de disputat, au marcat Steliano Filip (50) şi Sergiu Hanca (87). Prima repriză nu a avut ocazii mari de gol, însă Dinamo a deschis scorul imediat după pauză, prin Steliano Filip (50), după o eroare mare a portarului Traian Marc, fost la Dinamo. CFR a ratat apoi ocazii bune prin Camora (72) şi Cristian Bud (76, 78), iar Tiago Lopes a cerut penalty în min. 73, la un duel cu Filip.â

Sergiu Hanca a parafat victoria echipei antrenate de Cosmin Contra, la capătul unei acţiuni personale (87). Ultimul gol a fost marcat de Bumba, din penalty, în prelungiri (90+7), după ce Thaer Bawab a fost faultat în careu de Andrei Mureşan. În ultima etapă, Dinamo va juca acasă cu Astra Giurgiu, în timp ce contracandidatele FC Viitorul şi FCSB mai au de jucat cu CSU Craiova (deplasare) şi CFR Cluj (acasă), respectiv cu Astra Giurgiu (deplasare) şi CSU Craiova (acasă).

CFR a pierdut al doilea meci consecutiv acasă, după 0-3 cu CSU Craiova. Dinamo e neînvinsă de şase etape, în care a obţinut cinci victorii şi un egal. CFR 1907 Cluj - FC Dinamo Bucureşti 0-3 (0-0), stadion "Dr. Constantin Rădulescu" - Cluj-Napoca Au marcat: Steliano Filip (50), Sergiu Hanca (87), Claudiu Bumba (90+7 - penalty). Cartonaş roşu: Tiago Lopes (CFR Cluj, 90+7). Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (Bucureşti) Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) - CCA, Marian Ivan (Braşov) - LPF