LIGA 1

CSMS Iași vs Steaua 1-2, în etapa a 13-a a Ligii I. Campionii au încheiat turul pe locul secund / VIDEO

Postat la: 03.10.2015 | Scris de: ZIUA NEWS

Steaua a câștigat meciul disputat în deplasare cu CSMS Iași, scor 2-1, sâmbătă seara, în etapa a 13-a a Ligii I.

În minutul 33 a avut loc o fază controversată la poarta gazdelor. „Centralul" Cristi Balaj a acordat penalty pentru roș-albaștrii, după un duel între Frăsinescu și Varela. Arbitrul a revenit însă asupra deciziei. Reluările tv au demonstrat că stelistul se afla în ofsside. Repriza secundă a început cu o ocazie a moldovenilor, Bole șutând paralel cu poarta.

După doar un minut, Chipciu a deschis scorul cu o lovitură de cap. Centrarea i-a aparținut marocanului Kharja. În minutul 68, Chipciu a primit o nouă pasă de la Kharja, dar mingea a trecut pe lângă poartă. CSMS Iași a fost aproape de a egala prin noii intrați Piccioni și Boiciuc. Cumo ocaziile se răzbună, Steaua a marcat din nou, două minute mai târziu, prin Tahar. În primul minut al prelungirilor, Vasile Gheorghe a fructificat o centrare a maghiarului Bole, stabilind scorul final.

În urma acestei victorii, Steaua a acumulat 25 de puncte și ocupă locul 2 în clasament. De partea cealaltă, CSMS Iași ocupă locul 10, cu 13 puncte.