Cătălina Ponor, în finalele de la sol și bârnă la Cupa Mondială de la Baku

Postat la: 18.03.2017 | Scris de: ZIUA NEWS

Cătălina Ponor s-a calificat, vineri, în finalele de la sol și bârnă cu cele mai mari note, la concursul de Cupă Mondială de gimnastică artistică de la Baku. Tripla campioană olimpică de la Atena (2004) a obținut 13,233 puncte la sol, unde Anamaria Ocolișan a fost ultima (15), cu 10.833.

La bârnă, Cătălina Ponor a fost prima, cu 14.233, iar Anamaria Ocolișan s-a clasat pe 14 (din 17 sportive), cu 11.066. Nici unul din cei cinci români care au evoluat la masculin nu a reușit calificarea în vreo finală. Cristian Bățagă a ocupat locul 9 în calificările de la sărituri, cu o medie de 13,783 (note de 13,833, respectiv 13,733), fiind prima rezervă în finală.

La cal cu mânere, Bățagă s-a clasat pe 21, cu 13,066 puncte, iar Alexandru Andrei Ursache a fost al 24-lea (12.833) din 39 de gimnaști care au evoluat la acest aparat. La bară fixă, Vlad Cotuna a ocupat locul 15, cu 12,033, iar Ioan Laurențiu Nistor s-a clasat pe 21, cu 10,533, din 25 de gimnaști. Adelin Kotrong a fost al cincilea gimnast român care a evoluat la Baku (doar în calificările de joi). Ambele finale în care va concura Cătălina Ponor sunt programate duminică.